آموزش رقص های آذربایجانی
http://www.dabi.ir/azerbaycan-reqsleriآپلود عکس
آموزش رقص های آذربایجانی,  شماره تماس: 43 66 039 0919 

آموزش حرفه‌ای از مبتدی تا پیشرفته به صورت گروهی و خصوصی
طراحی و آموزش رقص عروس و داماد
با مربیان گروه رقص آذربایجانی اوتلار-تهران
اجرای رقص آذربایجانی در مراسم خصوصی و دولتی
آدرس تلگرام: http://T.me/Azerbaycan_Reqsleri
آدرس اینستاگرام:http://instagram.com/azerbaycan_reqsleri
مشاهده نمونه ویدیو در صفحه آپارات:http://aparat.com/Azerbaycan_Reqsleri
شماره تماس: 43 66 039 0919 

رقص آذربایجانی «اوزون دره»
تاریخچه:
در منطقه «قاراباغ» بین «آغدام» و «گؤی تپه» دره‌ای به نام «اوزون دره» (دره دراز) وجود دارد. به خاطر همین این رقص مخصوص این دره می‌باشد. با توجه به داستانها و روایات «اوزون دره» اردوگاه «تَرَکمه»ها بوده است و در مسیر کوچ به کوههای ییلاقی در این منطقه اتراق کرده و به رقص و شادی و استراحت می‌پرداخته‌اند.
در روایتی دیگر، در مراسم عروس‌بران، مسیر از درون این دره می‌گذشته و به علت طولانی بودن راه، نوازندگان موسیقی، عروس را با ترانه همراهی می‌کرده‌اند و خانمهای طرف داماد جلوی عروس به رقص پرداخته و دعای خیر می‌کرده‌اند.
از همان زمان وقتی قصد رقص با این موسیقی را داشته‌اند، می‌گفتند: «موسیقی، عروس‌بران از درون دره دراز را بنوازید». اینگونه آوای رقص «اوزون دره» خلق می‌شود. این آوا کمی شبیه رقص «واغزالی» می‌باشد.
ملودی بسیار ظریف و ترانه‌ گونه(تغزلی) می‌باشد.
«اوزون دره»، در موسیقی آهنگسازان:
موسیقی رقص «اوزون دره» توسط آهنگساز؛ «اوزئییر حاجی‌بَیوو» در اُپرای «او اولماسین، بو اولسون» در ترانه «من نه قدر قوجا اولسام دا...» مشدی عباد، استفاده شده است. هنرمندان ارمنی نیز از این موسیقی استفاده کرده‌اند. به طور مثال در پرده چهارم رقص باله «گایانه»ی آرام خاچاتوریان و  انیمیشن «سگ و گربه» (1955) لئو آتامانوو.

¬رقص آذربایجانی "یاللی":
این رقص در میان ترکهای همدان، ساوه، قم، قزوین، زنجان وکشور ترکیه "هالای" نامیده می¬شود. در تبریز، اردبیل و نقاط مرکزی آذربایجان  به آن هم "هالای" و هم "یاللی" می¬گویند.
در آذربایجان بر حسب عادت "یاللی" را در انتهای عروسی¬ها می-رقصند. بله، یاللی دوست داشتنی¬ترین رقص آذربایجان است. به خاطر شرف این رقص، شعرهای زیبایی برای آنها گفته شده است.
"یال" همان ردیف است. رقاصان "یاللی" در یک و یا دو ردیف و بعضا هم در چندین ردیف قرار می¬گیرند. پس ممکن است که این رقص اسم دیگری داشته و به خاطر مطابقت با این مفهوم امروزی بدین صورت درآمده است.
تعبیر دیگر این که "یال" به دامنه کوه هم گفته می¬شود. این فرضیه از همه جالبتر و شاید به حقیقت هم نزدیکتر باشد. این حالت را در ایجاد زنجیری برای تعقیب کردن به منظور شکار صید، شاهد هستیم. شکارچی¬ها به صورت ردیف ردیف قرار گرفته، دست به دست هم داده، یکی از دیگری اندکی با فاصله قرار می¬گیرد تا حالتی برای تعقیب شکار به وجود آورد. چون حیوان به سرعت می¬دود و فرار 
می¬کند، بدین ترتیب شکارچی¬های دوران ابتدایی صید را به سمت "یال" ویا دامنه کوه می¬کشاندند تا شکار آن آسان شود. و بعد از شکار آن در همان "یال" کوه به شادی می¬پرداختند.
انواع رقص "یاللی" در آذربایجان:
می¬توان گفت که رقص یاللی در همه جای آذربایجان فراگیر شده است. این اصلا هم جای تعجب نیست چون این رقص در دوره¬های طولانی به عنوان محبوبترین و دوست داشتنی ترین رقص بوده است.
البته این رقص در منطقه "ایلیچ" بیشتر مورد توجه است. در این منطقه هیچ عروسی و مجلس بزم بدون یاللی به سر نمی¬شود. در چند عصر پیش استادان رقص یاللی این منطقه زبان زد خاص و عام بوده¬اند.
تا زمان¬های اخیر بیش از صد نوع یاللی با نام¬های متفاوت وجود داشته است. تعدادی از این¬ها را افراد مسن به خاطر می-آورند.تعدادی از آنها عبارتند از : «دؤنه» ،«جینق - جینق»، «گوپو»، «کوردون آغیری»، «قاز - قازی»، «هاغیشدا»، «کؤچری»، «اوچ آیاق» یاللی‌سی، «ایکی آیاق» یاللی‌سی،«قالادان قالایا»، «تن‌زره»، «عرفانی»، «قالئیی»، «لئیلی - خانی»، «هویناره»،«گولئی‌ناره»، «هانوکئ»، «چوپ - چوپو»، «جیران -جیران» ، «اوزون دره» (ماهنی‌لی)،«شرانی»، «شروری» و …

رقص قازاغی:
قازاغي يکي از رقص‌های قديمي آذربايجان است و از نام آن پيداست که در منطقه قازاغ تألیف شده است. اکنون نيز يکي از رقص‌های معروف در اين منطقه و ساير نقاط ديگر بوده و فراگیر شده است.فرض می‌گردد که قازاغي رقص جنگجو بوده و در زمان آرايش نظامي و موقع اعزام به جنگ، آن را اجرا می‌نمودند. در اين رقص علاوه بر نیک‌بینی و قهرمان‌پروری نشانه‌های متفکرانه نيز مشاهده می‌گردد. قازاغي رقصي تند، با جنب‌وجوش و پرتحرک است.بطورکلي رقص قازاغي در انواع مختلف موجود بوده و در سازهاي متنوع نواخته شده است. ليکن در سال 1936 ميلادي آهنگ‌ساز برجسته و معروف "اوزئير حاجي¬بي¬اف"در زمان تشکيل گروه رقص و آواز، از آهنگ‌سازان معروف دعوت به عمل آورده و اين رقص را از ديدگاه کروگرافي مورد بررسي قرار داده و به‌صورت فعلي تألیف نموده‌اند.اين رقص در برنامه گروه‌های حرفه‌ای و آماتور جاي خاص خود را داشته و در اجراهاي روي صحنه، اين رقص به‌صورت گروهي توسط رقاصان ماهر اجرا می‌گردد.در اين رقص حرکات مرکب زيادي وجود دارد.در مواقع معمولي اين رقص به‌صورت انفرادي (تک نفره) اجرا می‌گردد و علاوه بر اجراي تکنيکي حرکات مرکب قوت وحس دروني نيز لازمه اجراي اين رقص می‌باشد.
 تماس با ما
پرفروشترین ها
نظرات

برخی از کلمات کلیدی ثبت شده توسط فروشگاه

کلاسهای رقص  -  اموزش رقص  -  اموزش رقص غرب تهران  -  اموزش رقص در تهران  -  اموزش رقص اذربایجانی  -  اموزش  -  رقص  -  رقص  -  آموزش رقص  -  آموزش رقص در تهران  -  رقص آذری  -  رقص آذربایجانی  -  رقص لزگی  -  رقص ترکی  -  رقص پا  -  رقص سریع  -  آذری  -  ترکی  -  لزگی  -  آذ  -  

مدت زمان نمایش این صفحه پایان یافته است
لطفاً جهت تمدید نمایش صفحه با شماره تلفن 44291085 تماس بگیرید